"Lozan'dan Cumhuriyet'e İsmet İnönü" Sergisi

 

Sergi resimleri için lütfen tıklayınız. Sergi İzlenimleri için lütfen tıklayınız.  Prof.Dr.Zafer Toprak'ın söyleşisi için lütfen tıklayınız

Lozan Antlaşması'nın imzalanmasının 90. Yılı, İnönü Vakfı'nın hazırladığı kapsamlı bir sergiyle kutlanıyor.

Tarihin bir dönemini aydınlığa çıkaran İnönü Vakfı'nın arşivlerindeki belge ve fotoğraflardan oluşan sergi, Lozan'ın imzalanmasından Cumhuriyet'in ilanına, Erken Cumhuriyet yıllarından, iç ve dış politikaya kadar çeşitli toplumsal, ekonomik ve kültürel dönüşümleri İsmet İnönü ekseninde gözler önüne seriyor .

Küratörlüğünü Prof. Dr. Zafer Toprak'ın, tasarımını Çağdaş Arpaç ve Dr. Fatma Türe'nin yaptığı, yeni medya teknolojileriyle düzenlenmiş sergide ziyaretçiler, dokunmatik ekranlar, video enstalasyonlar aracılığıyla interaktif olarak belge ve fotoğraflara ulaşabilecek ve detaylı olarak inceleyebilecek.
Sergi, dört ana bölümden oluşuyor: İsmet İnönü'nün Yaşamı, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü, Lozan Konferansı ve Antlaşması, İsmet İnönü ve İç-Dış Politika. Lozan'dan Cumhuriyet'e İsmet İnönü sergisinde çocuklar için de ayrılmış bir bölüm var. Bu bölümde de "Zamanda Yolculuk" başlıklı özel hazırlanmış üç bilgisayar oyunu, 10 dakikalık bir çizgi film animasyon yer alıyor .

24 Eylül 2013 Vatan gazetesinde çıkan haberi görmek için lütfen tıklayınız.Cumhuriyet Tarihi'nin en önemli sergisi