"Demir Ağlarla Ördük Anayurdu Dört Baştan" Sergisi

Pembe Köşk; bu yıl 28 Ekim - 25 Kasım 2012 tarihleri arasında “Demirağlarla Ördük Anayurdu Dört Baştan” konulu sergi ile ziyarete açıldı.

İlk odada ; 1930’lu yıllardan İsmet İnönü ve Eşi Mevhibe  İnönü’ye ait kıyafetler, 1906 yılında  İsmet Paşa’nın Harp Akademisinden birincilikle mezun olduğu üniforması, Mevhibe İnönü’nün 1916’da giydiği nişan kıyafeti ve   vitrin içinde bulunan aynı yıla ait müstakbel kayınvalidesine kahve ikram ettiği fincanları görebilirsiniz.

İkinci odada ;İsmet Paşa’nın eskiden trenle seyahatlerinde   kullandıkları  gardrop şeklindeki  bavulları,  İsmet Paşa’ya hediye edilen satranç takımları, vitrin içinde Atatürk’ün İsmet İnönü’ye hediye ettiği, GMK yazılı kaşkolu, gene eski yıllara ait kıyafetler, aileye ait, piyano, gramafon ve İsmet Paşa’nın viyolonseli sergileniyor.

Yemek odasında; Atatürk tarafından hediye edilen,  açıldığı zaman 24 kişilik olan masa, sandalye ve  büfeler bulunuyor. Bu odanın ilginç yanı Atatürk’ün arkadaşlarıyla bu masada yemek yiyip sohbet etmiş olmasıdır.
Balo salonunda ise ; Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren  yapılmış olan Demiryolları ile ilgili fotoğraflar ve objeler ziyaretçilere sunuluyor.