"İsmet İnönü'nün Vatan Hizmetine Adanmış Yaşam Öyküsü" Sergisi

 

Pembe Köşk'te düzenlenen sergide, 90 senelik ömründe 70 yılını vatan hizmetine adamış olan İsmet İnönü'nün yaşam öyküsünden kesitler sunuluyor. Sergi 5 bölümden oluşuyor. İlk bölümde çocukluğu, gençliği, eğitimi ve evlenmesi dönemleri ile ilgili belgeler gösteriliyor. Askeri Rüştüye'den aldığı ilkokul diploması, Harp okulu birincilik rozeti, Harp okulundan mezun olurken giydiği üniforma, 1916 yılındaki evliliğindeki çeyiz eşyalarından parçalar, ordudaki arlkadaşlarının verdikleri düğün hediyesi bu bölümde görülebilir. Batı Cephe Komutanı olarak odasında kullandığı saat, yazı takımı , fotoğraflar ve Mudanya Mütarekesini imzalarken giydiği üniforma da bu ilk odada bulunuyor.

Ortadaki odada çağdaş cumhuriyetin ilk yıllarında İsmet İnönü ve Mevhibe İnönü'nün giydikleri giysiler, şapkalar, Atatürk'ün İsmet İnönü'ye hediye ettiği ipek boyun atkısı, Mevhibe İnönü'nün çantaları, ayakkabıları, mendilleri sergilenmekte. Aynı zamanda İsmet İnönü'nün viyolonseli ve satranç takımları da bu odada görülebilir.

Yemek odası ailenin 1927 yılından beri kullanmakta olduğu ve Atatürk'ün de defalarca misafir olduğu yemek masası ile dikkati çekiyor. Bu odada da Mevhibe İnönü'nün elbiseleri sergileniyor.

Bilardo odasında,  Atatürk ile sıkı bilardo maçlarının yapıldığı bilardo masası sergileniyor. Bu masanın üzerinde Özden Toker'e 1930 yıllarında hediye gelen bebekler görülebilir. Duvarlarda da Kurtuluş Savaşı ile ilgili fotoğraflar bulunuyor.

Balo salonunda daha çok fotoğraflar var. Lozan, Cumhuriyetin kalkınma mucizeleri ile ilgili fotoğraflar, müzük sevgisi, eğitim ve 2.Dünya savaşı hakkında fotoğraflar ve haritalar bulunuyor. Silahları ve madalyaları da bu salonda.

Sergi 26 Mayıs 2012  tarihine kadar hergün saat 10.00-12.00 ve 13.00-17.00 arasında açık.