"Lozan ve Cumhuriyet'in 90.Yılında Atatürk ve İnönü" Sergisi

 

Pembe Köşk'te 21 Ekim 2013-24 Kasım 2013  saat 10.00-12.00 ve 13.00-17.00 arasında "Lozan ve Cumhuriyetin 90.Yılında Atatürk ve İnönü" sergisi ücretsiz olarak gezildi.

8 Ekim’de Galeri Uray’da ( Ziya Gökalp Cad No:11)  açılan ve küratörlüğünü Prof. Dr. Zafer Toprak'ın yaptığı, yeni teknolojilerin kullanıldığı muhteşem bir  sergi olan “Lozan’dan Cumhuriyet’e İsmet İnönü” sergisinde  dokunmatik ekranlar ve video enstalasyonlar aracılığıyla interaktif olarak sergilenen belge ve objelerin  asılları Pembe Köşk’teki bu sergide gösterildi.  İsmet İnönü ve Mevhibe İnönü’nün giysileri, Pembe Köşk’ün yemek odası, Atatürk’ün yemek yediği masa ve İnönü’lerin kullandıkları eşyalar da sergide yer aldı.
26 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’de Ankara Üniversitesi  Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Sn.Semih BASKAN’ın  koleksiyonundan Pembe Köşk’te sergilenen fotoğraf sergisinin tanıtımı yapıldı. Şimdiye kadar görülmemiş Atatürk fotoğraflarının da bulunduğu koleksiyon hakkında Prof.Dr.Sn.Semih BASKAN  bir konuşma yaptı.