Kurtuluş Savaşı Devam Ediyor mu? - 1970

 8

 

Kurtuluş Savaşı devam ediyor diyenlere İsmet Paşa'nın cevabı :

"Kurtuluş Savaşı devam ediyor lafı başka, bugünkü meseleler geçen meselelerden daha az önemli değildir başka. Kurtuluş Savaşı devam ediyor demek o zamanki gibi fevkalade usullere müracaat etmek lazımdır zannedenlerin dümen suyuna girmek demektir. Bugünkü usuller , demokratik usuller içinde, meşgul olduğumuz meselelerin önemi Kurtuluş Savaşındaki meseleler kadar önemlidir."


Örsan Öymen – Paşam Türkiye’nin sorununu bir tek cümle ile bugün ifade etseniz?
İsmet İnönü – Bugünkü meselesi Türkiye’nin milli mücadelenin başında olduğu kadar önemlidir diyorum. Nedir milli mücadelenin başında olan ? Memleket imar olacak, millet bin bir ihtiyaç içindedir ve dış alemde ufukta tahmin olunmaz tehlikeler vardır. Bunların hepsi var bugün ve kimsenin umurunda değil.
Örsan Öymen – O zaman Kurtuluş Savaşı devam ediyor ?
İsmet İnönü – Kurtuluş Savaşı devam ediyor lafı başka, bugünkü meseleler geçen meselelerden daha az önemli değildir başka. Kurtuluş Savaşı devam ediyor demek o zamanki gibi fevkalade usullere müracaat etmek lazımdır zannedenlerin dümen suyuna girmek demektir. Bugünkü usuller , demokratik usuller içinde, meşgul olduğumuz meselelerin önemi Kurtuluş Savaşındaki meseleler kadar önemlidir.
Örsan Öymen – Ben de mecazi anlamda sordum zaten.
İsmet İnönü – Mecazisi olmaz bunun. Benim ağzımdan mecazi mana çıkmaz.
Örsan Öymen – Paşam biz size soru sormaya geldik, siz bizi terlettiniz.

Söyleşiyi görmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: 1.32 dakika

Örsan Öymen ile İsmet İnönü Söyleşisi - 1970