Vakfa Ait Müze Evler


ismet-inonu-heybeliada.jpg
Heybeliada

ismet-inonu-muze-evler-pembe-kosk-ic-2
İzmir

a) İsmet İnönü'nün 1924 yılında satın aldığı Çankaya'daki bağ evi (Pembe Köşk), bugün yaşayan müze-ev olarak varlığını sürdürmekte, evde konferans ve sergiler düzenlenmekte, yerleşme düzeni olduğu gibi korunmaktadır. Pembe Köşk, ekim ve nisan aylarında  okul çocuklarının ve halkımızın ziyaretine açılmaktadır.

Pembe Köşk'ün karşısındaki 4580 metrekarelik arsa Ankara Belediyesi'ne bağışlanmış, bu alana belediye tarafından "İnönü Parkı" adı verilip, heykeltıraş Mine Sunar'a yaptırılan 4,5m. boyunda ve 3 ton ağırlığındaki İnönü Heykeli diktirilmiştir. Pembe Köşk'ün üst yanındaki 3470 metrekarelik ağaçlık alanda açık hava müzesi yapılması koşuluyla belediyeye bağışlanmış, bu alana küçük bir amfiteatr ile İsmet ve Mevhibe İnönü'nün birlikte oldukları bir heykel yerleştirilmiştir.

b) 1934 yılında satın alınan İstanbul Heybeliada'daki İsmet İnönü evi, müze-ev olarak pazartesi hariç her gün halkın ziyaretine açılmakta, Adalar Vakfı ile ortaklaşa etkinlikler düzenlenmektedir.

c) İsmet İnönü'nün 1884'te İzmir'de doğduğu ev Org. Ali Fuat Erden'in kızı Ayla Ökmen tarafından İnönü Vakfı'na bağışlanmıştır. Bakım ve onarımdan geçirilen ev, haftanın üç günü ziyarete açık tutulmakta, zaman zaman sergiler düzenlenmektedir.